Pregatirea pentru Botez

Ce este na?terea din nou? (Parintele Constantin Necula)

Cum poate omul sa se nasca din nou? (Apa ?i Duh)

E o veche tema teologica foarte ampla, care astazi ni s-ar potrivi cel mai bine. Am sa va  explic gesturile reale ale botezului. Un copil pe care �l aduci la botez (botezul se face prin scufundare) ?i �l scufunzi  reprezinta urmatoarea icoana: Moare ?i �nvie cu Hristos, Moare ?i �nvie cu Hristos, Moare ?i ram�ne canditat p�na la �mviere cu Hristos. �n Scriptura M�ntuitorul nu este foarte ultimativ �n foarte multe propozi?ii, dar �Cel ce nu se na?te din apa ?i din Duh nu intra �n �mpara?ia cerurilor�, iar �Cel ce nu man�nca Trupul Meu ?i nu bea S�ngele Meu, nu intra �n �mpara?ia Cerurilor�, scurt �n doua propozi?ii. Na?terea din nou �nseamna, de fapt, a muri ?i a �nvia de dragul lui Hristos. Adevarata na?tere din nou este cea a Botezului. Semn ca a muri pentru Hristos �nseamna: C�?i �n Hristos v-a?i botezat, �n Hristos v-a?i ?i �mbracat, nu este: C�?i �n Hristos v-a?i �mbracat, �n Hristos v-a?i ?i botezat.

Sursa: Parintele Necula -�ntrebari ?i Raspunsuri pentru Credincio?i, FULL Bra?ov 27 Martie 2016

NASII DE BOTEZ

Nasii sunt  parinti sufletesti ai celui nou botezat, povatuitori spre viata �n Hristos. Ei sunt responsabili �mpreuna cu parintii pentru educarea crestina a copilului. Nasul trebuie sa fie crestin ortodox, constient de credinta sa si de responsabilitatea pe care o asuma prin rolul de nas.

Recomandam ca nasii sa invete Crezul ortodox sau sa-l citeasca in prealabil de cateva ori.

CE NE TREBUIE PENTRU  BOTEZ

1) CERTIFICATUL DE NA?TERE (romanesc/englezesc)
2) LUM�NARE DE BOTEZ (se gase?te la biserica).
3) CRISMA (p�nza alba de botez) si FASA
4) CRUCIULITA DE BOTEZ / ICOANA
5) VIN
6) ULEI  DE MASLINE
7) PROSOP
8) HAINUTE NOI si o paturica, pled

DUPA BOTEZ

Dupa Botez, nasii sau parintii, av�nd lum�narea de la Botez, vin cu copilul la �nchinat �n Sf. Biserica. Preotul va citi o rugaciune de ,,�mbisericire� a copilului. Aceasta scurta slujba se  sav�rseste imediat dupa Sf�nta Liturghie.

Nasii si parintii vor purta de grija permanent pentru �mpartasirea c�t mai frecventa a copilului botezat cu Trupul si S�ngele lui Hristos �n cadrul Sfintei Liturghii, c�t si pentru cresterea lui �n duhul credintei crestine ortodoxe. �n fond, grija nasilor pentru finul lor trebuie sa fie mai ales una spirituala.

De retinut:

– Copilul nou botezat va trebui adus la biserica in duminica urmatoare pentru a primi Sfanta Impartasanie

– Impartasirea copiilor pana la 7 ani se poate face la orice Sf Liturghie fara spovedanie

– Mamele insarcinate se pot impartasi in fiecare duminica pana la nasterea copilului cu dezlegare de la preot

Linkuri utile
Traduceri Autorizate Ambasada